Най-големите обири в историята
Всеки си е фантазирал какво би направил с един милион долара. Някои хора обаче решават да превърнат фантазиите си в реалност и да изкарат бързи пари, които да ги осигурят за цял живот и да ги вкарат в историята като едни от най-големите обирджии. В този списък ви представяме някои от най-големите обири през последния век.
Луфтанза (1978г.) – $5,8 милиона
През 1978г. свързваният с мафията Джими Бърк и няколко негови съучастници планират обира на авиокомпания Луфтанза. Всичко започва когато Мартин Кругман, също близък с фамилията Лукезе, разказва на Хенри Хил, приятел на Бърк, за милиони долари, които не могат да бъдат проследени. Той разполагал с тази информация от Луис Уернър, който работел на летище Кенеди и му дължал $20 000.
Парите идвали в САЩ със самолет всеки месец и представлявали валутата, обменена от военните и туристите в Западна Германия. Те се съхранявали в сейф на летището и само чакали някой да си ги познае.
Ударът започва на 11 Декември, когато пазачът Кели Уолен е ударен по главата и обезоръжен, а двама маскирани мъже обезвреждат алармата. Уолен забелязва още въоръжени мъже, които влизат в склада. Тогава един от тях го приближил, извадил портфейла му и го предупредил, че знаят къде живее и могат да посетят семейството му по всяко време. Пазачът нямал друг избор, освен да им сътрудничи.
Похитителите използвали специален ключ, който Уернър им дал и успели да влязат в коридорите, където срещнали още служители от летището. Заплашили ги с оръжията си и принудили Джон Мъри да извика Руди Ейрих по интеркома. Групата на Джими Бърк знаели, че това е единственият човек, който имал комбинацията за сейфа. Ейрих бил примамен в столовата, където вече го чакали. По-късно той разказва на полицията, че обирджиите били много добре запознати с охранителната система и процедурите по отварянето на сейфа.
Щом проникват в сейфа, бандитите започват да претърсват всичко в него, докато най-накрая не откриват парите. В 16:16ч. успяват да натоварят на камион около 40 пакета с пари, след което предупреждават заложниците да не звънят в полицията преди 16:30ч. Те така и направили. Ударът продъжил точно 64 минути и заработеното от престъпниците за този един час били 5 милиона долара в брой и 875 000 в бижута. По онова време това бил най-големият обир в САЩ.
Голяма част от замесените в обира по-късно са убити по заповед на Джими Бърк. Най-накрая той е осъден за убийството на Ричард Ийтън и умира от рак на 13 Април 1996г.
Дънбар (1997г.) – $18,9 милиона
Ударът Дънбар е най-големият обир на пари в брой, при който са отмъкнати почти 19 милиона долара.
Обирът е планиран от Алън Пейс, който работил за Дънбар като регионален инспектор по безопасността. Като такъв, той имал достатъчно време да заснеме и огледа всичко. Заедно с петима стари приятели, в нощта на 13 Септември 1997г. той използва ключа си, за да влезе в сградата. Вече добре знаел как да избегне охранителните камери, така че да ни ги видят.
Щом вече били вътре, обирджиите се скрили и обезвредили всички пазачи, един по един. Пейс знаел, че в петък вечер трезорът е отворен, защото се прехвърлят големи количества пари. С пазачите се справили само за 30 минути и започнали да товарят доларите в камион, който били приготвили за целта. Пейс знаел също и кои торби били с най-едри банкноти и непоследователни номера.
От полицията веднага разбрали, че става въпрос за вътрешна работа и внимателно разпитали Пейс. Той обаче не се огънал и разследването попаднало в задънена улица. Обирджиите доста се постарали да скрият богатството си, изпирайки парите чрез сделки с недвижими имоти и съмнителни бизнеси. В крайна сметка един от тях, Юджийн Хил, сгрешил като платил на неизвестно лице с пачка пари, обвита с оригиналната лента. Като съвестен гражданин, човекът отишъл в полицията, а от там всичко се сринало доста бързо за нашите крадци. Хил бил арестуван и без да се прави на много корав, издал съучастниците си. Главатарят на бандата, Алън Пейс, получил присъда от 24 години, но голяма част от парите така и не били открити.
Бринкс Мат (1983г.) – $45 милиона в злато
На 26 Ноември 1983г. шестима мъже успяват да проникнат в склад Бринкс Мат на летище Хийтроу. Крадците мислели, че ще отмъкнат около 3 милиона паунда в брой. Вместо това, когато влезли в склада, там ги очаквали 3 тона златни кюлчета на стойност 26 милиона паунда. Групата успява да се добере до златната мина с помощта на пазача, Антъни Блек, който бил зет на организатора на обира, Браян Робинсън. От Скотланд Ярд бързо открили семейната връзка и Блек си признал, че е предоставил ключа за портата и информация за охранителната система в склада.
Робинсън и лидера на групата, Майкъл Макавой, получават по 25 години за въоръжен грабеж, а Блек е осъден на 6 месеца, но лежи само 3. Преди присъдата си, Макавой успява да даде част от плячката на Джон Пери, който заедно с Кенет Ной трябвало да претопят златото и да го продадат.
Внезапните преводи на големи суми в сметка на банка Бристол привличат вниманието на полицията и Ной е поставен под денонощно наблюдение. През Януари 1985г. той убива полицай в двора на къщата си, но при процеса е обявен за невинен. Година по-късно обаче е съден за златото и получава глоба от 750 000 паунда и 14 години затвор, но е пуснат след 7 години, през 1994г.
Три тона от откраднатото злато така и не са открити. Смята се, че голяма част от златните бижута, закупени след 1983г. са направени именно от това злато.
Нортърн банк (2004г.) – $50 милиона
На 20 Декември 2004г. почти 50 милиона долара са откраднати от Нортърн Банк в Белфаст, Ирландия. Обирът е смятан за един от най-големите в историята на Великобритания. Полицията и ирландското правителство първоначално обвиняват групировката IRA, но те отричат да имат нещо общо.
В неделя, ден преди обира, въоръжени мъже нахлуват в домовете на двама служители на банката, близо до Белфаст. Облечени като полицаи, те били пуснати от семействата, след което извадили оръжията си и отвлекли роднини на служителите, които трябвало да се държат сякаш нищо не се е случило. При мисълта, че семействата им са държани като заложници, те разбира се правели каквото им е казано. Останали в банката след края на работния ден и тогава пуснали крадците.
Там те открили необичайно голяма сума пари, която трябвало да бъде разпределена по банкоматите. Парите били натоварени на един или два камиона, след което похитителите освободили заложниците и повече не били видяни. През Март 2009г. финансовият консултант Тед Кънингам е осъден за изпирането на поне три милиона паунда от откраднатите пари. Други осъдени няма и случаят все още се разследва.
Централна банка на Форталеза (2005г.) – $70 милиона
През уикенда 6-7 Август 2005г. група мъже прокопават тунел до Централната банка във Форталеза, Бразилия. Те обезвреждат алармената система и влизат в банковия трезор. Успяват да задигнат близо 70 милиона долара, а кражбата е забелязана чак в понеделник.
Централната банка е институция, която управлява паричния резерв. Парите в сейфа са щели да бъдат или върнати в обръщение, или унищожени. Номерата на банкнотите не били последователни и проследяването им било почти невъзможно. Три месеца преди обира, неизвестните лица наемат имот в центъра на града и прокопават 78-метров тунел под две улици. За да влязат в трезора е трябвало една седмица да пробиват през подсилената стомана дебела 1,1 метра.
На 22 Октомври е открито тялото на предполагаемия организатор на обира – Луис Рибейро, който бил с множество огнестрелни рани. След обира той взел самолет от Форталеза за Сао Пауло. Там бил отвлечен и семейството му платило откуп от $893 600, но похитителите не го освободили. При разследването са открити доказателства, че в отвличането и убийството са намесени полицаи и трима служители на реда са арестувани. В следващите месеци полицията разкрива още шест отвличания, свързани с обира.
В прокопаният до банката тунел е открита предплатена телефонна карта. Полицията успява да локализира телефона и всички обаждания от него са проследени. Така на 1 Септември 2006г. е задействана специална операция, при която са арестувани 43-ма заподозрени и са открити $275 100 в брой. Повече от $40 милиона все още не са открити.
Големият влаков обир (1963г.) – $80 милиона
Това е най-големият обир в историята на Англия до 2006г. На 8 Август 1963г. 15-членна група задига 2,3 милиона лири от влак в района на Ледбърн.
Влакът, който пътувал от Глазгоу за Лондон, бил спрян от фалшив сигнал. Обирджиите, водени от Брус Рейнълдс, успели да влязат и изхвърлили единия машинист навън, а другият е принуден да отдели вагонът с парите и да го премести километър по-надолу, където е паркиран джип, за да превози плячката. Макар да успяват да се измъкнат с парите, 13 от участниците в обира са арестувани и осъдени на затвор, след като полицията открива отпечатъците им на влака.
Що се отнася до Брус Рейнълдс, той е заловен пет години по-късно и лежи в затвора до 1979г. След освобождаването си е приет от обществото като бивш престъпник и автобиографичната му книга е приета добре.
Трезорът на Секюритас (2006г.) – $92,5 милиона
На 22 Февруари 2006г. между 1:00 и 2:15 часа няколко мъже отвличат и заплашват семейството на мениджъра на трезора, връзват 14 служители и извършват най-големия обир в историята на Англия, отмъквайки 53 милиона паунда. Служителите били затворени в клетките на трезора, но една жена имала ключ и успяла да освободи останалите. Час след обира, те активирали алармата.
Само две седмици по-късно полицията вече е арестувала 17 души и са открити 11 милиона лири от откраднатите пари.
Трезорът Найтсбридж (1987г.) – $174 милиона
На 12 Юли 1987г. двама мъже влизат в депозитния център и искат да наемат депозитна кутия. Щом ги завеждат в трезора, мъжете изваждат пистолети и заплашват мениджъра и охраната. След това окачат на вратата табела „Временно не работим“. Необезпокоявани те разбиват повечето депозитни кутии и отмъкват плячка на стойност 174 милиона долара.
Полицията открива кървав пръстов отпечатък на Валерио Вичей. Той е поставен под наблюдение и няколко от неговите съучастници са арестувани и осъдени. Самият той обаче успява да се укрие в Латинска Америка за известно време. Когато се връща в Англия, за да прибере Ферарито си, полицията го арестува и е осъден на 22 години затвор.
Бостънсия музей (1990г.) – $300-500 милиона в картини
Вечерта на 18 Март 1990г., няколко часа след като фестивалите по случай деня на Св. Патрик приключват, двама мъже, облечени като полицаи, почукват на вратите на музея „Изабела Стюарт Гарднър“. Политиката на музея била вратите никога да не се отварят по тъмно, но пазачите направили изключение, понеже все пак били полицаи. Веднага щом били пуснати да влязат, обирджиите нападнали пазачите и ги затворили в мазето.
През следващите 90 минути бандитите претърсили втория етаж на музея и отмъкнали 12 картини, 3 от които на Рембранд и китайски бронзов бокал. Стойността на откраднатите произведения надхвърляла 300 милиона долара, а според някои източници се оценявала на 500 милиона. Крадците унищожили записите от камерите, не оставили никакви отпечатъци и никога не били открити, а картините – изгубени завинаги. Все още има награда от 5 милиона долара за информация, която доведе до откриването на картините.
Централна банка на Ирак (2003г.) – $1 милиард
На 18 Март 2003г., само ден преди американските бомбардировки над Багдад, близо милиард долара са откраднати от Централната банка на Ирак. По-късно американските военни части откриват в стените на двореца на Садам Хюсеин около 650 милиона от парите. Това е най-голямата сума откраднати пари до ден днешен, а остатъкът от тях не е намерен.
Дни по-късно е открита бележка, подписана от Садам, с която нарежда превод на 920 милиона долара на сина си, Кусай. Той е убит при престрелка с американските сили.